TDT 2018 5000M

1, 2, 3, 4, 5… 5000 metrů! Tragicky dlouhé tratě!

Sobota ráno. Zvoní budík. Bez valného nadšení ho vypínám a hlavou se mi honí myšlenka, kolik sobot budu ještě letos vstávat na budíka… a pak to přijde… poslední závody Českého poháru letošního roku! Balíme pádla a hurá na Prahu!

Protože právě Praha hostila poslední závody, kterými je rovnou Mistrovství ČR na dlouhé tratě, aneb Tragicky dlouhé tratě. Čekalo nás 5 kilometrů na dvacítkové lodi v mixu a odpoledne ještě desítková dámská i pánská loď a 2,5 kilometrů na Vltavě.

První starty byly dámské a pánské na velké lodi a hned poté už jsme v první mixové rozjížďce vystartovali i my. Hromadné starty mají své příznivce, ale myslím, že v naší posádce jich až tak moc není. Spolu s ONV, Mondi a RK jsme vyrazili vstříc první rovince a úspěšně se „mydlili pádly“ zleva i zprava. Důkladně oťukaní a osvěžení ze zatáčky jsme se vrhli na další rovinku a… vlastně až do konce jsme si za sebou vezli kolegy z Mondi (a taky spoustu litrů vody!). Naštěstí jim toto šetření sil nestačilo a my si odnesli páté místo.

Po obědě se dostaly na řadu dámské malé lodě, takže jsme se nadechly, řekly si, jak se těšíme, až budeme z lodi vystupovat a hurá na to! Naštěstí se nám po první zatáčce podařilo vyklouznout z chumlu a jet si vlastní vodu. Ani tak to ale nebyla jen tak ledajaká jízda, sám náš kapitán se na ni vydal s námi jako bubeník a vydatně povzbuzoval celou cestu! Nakonec to stačilo druhé místo rozjížďky a na celkovou bronzovou příčku s důkladným náskokem deseti vteřin.

Pánové čekali na svou chvíli o dvě hodiny déle. Startovali s dalšími čtyřmi loděmi, takže bylo velmi těsno. Ze startu to sice vidět nebylo, ale voda stříkala prý úplně všude. Za první zatáčkou došlo ke kolizi ONV, Nymburku a Průtrže dračen a k výraznému zpomalení celé rozjížďky. Jediná z posádek, která se vrátila do boje o medaile, byl Nymburk. Naši hoši skončili jako šestí, hold snad příští rok bude při hromadném startu víc štěstí.

Tímto ještě nekončíme! Poslední závody sezóny znamená také vyhlašování celkového pořadí Českého poháru, Národního poháru a také Grand Prix!

Grand Prix nás nezajímalo, ale Český pohár ve všech kategoriích ano. A slavili jsme a radovali se… protože máme stříbrné ženy na malých lodích a zároveň stříbrné muže! A jako týmu nám to taky nejezdí zle, protože jsme po účasti v jedenácti závodech skončili bronzoví! Samozřejmě rádi vidíme, že naše snažení nese ovoce, takže třetí místo v Národním poháru byl krásný bonus.

Tragicky dlouhé tratě se o nás opět postaraly jak už skvělou organizací, tak občerstvením, počasí taky přálo a hromadný start se postaral o nové zážitky… jediná chybka se vloudila – nějak nedorazily medaile ani poháry Národního poháru, ale čekáme v Brně na návštěvu „shora“.

Příští rok znovu na pádle 😉

 

Autor: Šárka Poláková

Foto: Hanka Tulinská

Galerie: TDT 2018