RAČICE 2022 – REPUBLIKOVÉ I SVĚTOVÉ !

 

 

          Račice jsou pro nás každoročně vrcholem sezóny. Letošek byl ale trochu jiný – hlavně v tom, že těch vrcholů bylo tentokrát víc. Tím prvním bylo samozřejmě červencové Mistrovství světa klubových posádek v Sarasotě na Floridě a tím dalším, resp. dalšími dvěma, Račice. Proč dvěma? V Račicích se totiž letos od 1. do 4. září odehrávaly dvě velké události: obvyklé Mistrovství České republiky a zároveň i Mistrovství světa národů, které se mělo uskutečnit už vloni v Kyjevě, z důvodů covidové pandemie bylo zrušeno a přesunulo se v tomto roce k nám, protože Ukrajinu postihla ještě daleko větší rána – nepochopitelná válka.

 

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ

 

          My jsme samozřejmě přemýšleli, jestli a jak se zapojit i do reprezentace. Přes zvažování možností a obhlížení předepsaných testů jsme se nakonec rozhodli, že do toho půjdeme. Největší zastoupení měl Dragonclub v ženské repre posádce. Spolu s holkama z Kadaně, CB Dragons a Mondi Štětí se naše ženy napočítaly do desítkové lodě v kategorii Senior women. Muži z DCB reprezentovali ve veteránských kategoriích. V kategorii 50+ jsme měli jednoho a ve 40+ dva. Protože „svět“ začínal ve čtvrtek, reprezentanti dorazili do oblasti už ve středu večer. S námi přijel i náš kapitán, který sice na MS nezávodil, ale obětavě se staral o organizační záležitosti, doručení dresů a další spoustu věcí a byl nám po celou dobu obrovskou oporou. 

 

FOTO: FB DRAGONCLUB BRNO

 

          A jak to všechno probíhalo? Těšili jsme se, co nového pozvedne areál ke světovosti – třeba startovní bloky pro fakt pevné starty. No, ty zrovna z nějakého důvodu nebyly, takže kormidelníci i reprezentačních posádek drželi na startu balónek. Možná se divili, ale možná to považovali za místní folklór, o kterém budou doma určitě dlouho vyprávět. V pátek v 19 h se uskutečnilo slavnostní zahájení, které započal projevem v obecně srozumitelné angličtině šéf závodu Petr Klíma Klimbera. Lídři jednotlivých národních týmů pak s vlajkami svých zemí v rukou pronesli před tribunou obsazenou účastníky mistrovství krátké proslovy či provolání – délka a košatost vesměs záležela na míře jejich angličtinových schopností. Tím bylo Mistrovství světa národů 2022 oficiálně zahájeno.

 

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ

 

          A pak už to frčelo. Labe aréna se rozezněla různými jazyky a rozkvetla barvami reprezentačních dresů zúčastněných zemí. Program závodů měl být vytvořen tak, aby čeští reprezentanti mohli v sobotu a v neděli stíhat i republikové závody. Neklaplo to úplně na pohodu, v republikové části to třeba v jednu chvíli vypadalo tak, že naše loď pojede bez kormidelnice i bubenice, které málem nestihly přeskočit z lodě na loď. Ženská repre posádka měla celý pátek volno a o to hustější pak byl její program v ostatních dnech. (V rámci volného dne se její část vydala na výlet po okolí. Bylo to nakonec docela fajn, běžně na takové věci nebývá čas. A zažily jsme něco pozoruhodného! Na zpáteční cestě, kousek od Labe arény, jsme uviděly užovku, která pohlcovala žábu. Malou užovku a velkou žábu. Trochu morbidní zážitek – ale možná i metafora?)

          Na množství medailí, které získala Česká republika, se dost významně podíleli i naši chlapi, kteří jeli  ve veteránských posádkách, protože open 50+ má zásluhu na třech z nich: na trati 500 m a 200 m vyjel bronzové medaile a za 2 000 m má stříbrnou! Posádka 40+ jela na dvacítkové lodi a v mixu dosáhla na zlato, a to na všech třech tratích! V kategorii open pak bodovala na dvoustovce a dvoukiláku, kdy získala bronzové medaile. Na trati 500 m obsadila 4.místo. Celkově – krása! Ženská desítka jela v nejobsazenější kategorii proti silným posádkám z Číny, Thajska, Kanady, Íránu a ještě dalším šesti skvělým týmům. Nejlepší umístění měla na pětistovce – pátá, na dvoukiláku pak šestá a na dvoustovce sedmá. Ale na světě, holky!

 

FOTO: FB DRAGONCLUB BRNO

 

          Nejúspěšnějším národním týmem se stalo Thajsko, které si domů odváželo většinu zlatých medailí. (Thajskou hymnu od té doby umíme zazpívat i slovy:-).) Ale bacha!!! Podle oficiální závěrečné zprávy se na 2. místě co do počtu získaných medailí (11 = jen o tři méně) umístila Česká republika (!!!) .

  1. Thajsko – 14
  2. Česká republika -11
  3. Maďarsko – 7
  4. Německo – 6,   5. Ukrajina – 3,   6. Írán – 3,   7. Moldávie – 3,   8. Čínské Tchaj-pej -1

 

          V sobotu se do běhu událostí vložily závody Mistrovství republiky. Na ně se v předvečer sjeli s čerstvými silami další členové Dragonclubu, abychom společně nasedli do desítkových i standardních lodí a pokusili se obhájit své loňské výsledky.

 

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ

 

          Naše kondice byla asi opravdu vypočítaná na americkou Sarasotu a záběr z prodlouženého víkendu se taky určitě projevil. Ale přesto na sebe můžeme být hrdí! V republikové konkurenci jsme bronzoví, stříbrní a zlatí! Ostatně – třeba český král Přemysl Otakar II. byl železný a zlatý. A zatímco on padl na Moravském poli, my jsme na tom račickém nejenže nepadli, ale vybojovali 8 medailí. Na malých lodích, kde se jela dvoustovka a 1 kilometr jsme získali v kategorii women na obou tratích stříbro, v kategorii open bronz na dvoustovce (na kiláku bohužel brambory), malý mix přidal další stříbro z dvoustovky a zlato z kilometru! Velký mix pak doplnil 3 medaile (tam se jela i trať 500 m), dvě stříbrné z dvoustovky a dvoukiláku a zlato z pětistovky. A přičteme-li k tomu i ty repre s naší účastí, odvezli jsme si jich celkem 15!

 

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ

 

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ

 

Autor článku: Miroslava Samotná

Galerie: Czech Dragon Boat Association – Česká asociace dračích lodí