PÁDLUJEME NA SLANÉ VODĚ

Mistrovství Evropy klubových posádek 6. – 10. 9. 2023 v Ravenně

 

A přišel čas zúročit ta naše soustředění, tréninky, makačky ve fitku a naběhané kilometry. Jedeme na Mistrovství Evropy v Ravenně! Zase máme přihlášeno vše obvyklé: velký mix, malý mix, malý open a malé women. Těch, kteří mohli a chtěli vyrazit, bylo tak právě akorát, měli jsme pouze jednoho náhradníka, a to chlapa, takže ženská posádka byla odkázána jen sama na sebe. Prostě všichni jedou všechno a nikdo nesmí onemocnět, zranit se…

 

 

Plni odhodlání jsme v pondělí vyrazili několika auty směr Itálie (akorát Lucka s dcerkou vlakem), někdo již o páté ranní, někdo až v noci, ale všichni jsme se šťastně sešli v hotelu Monte Carlo v Milano Marittima, kousek od moře. V úterý už proběhly tréninky. Lodě byly nové, užší, tím ovšem vratší, ale krásně jely, i opěrky pro nohy byly tentokrát naprosto podle našich představ. Malý mix trénoval už dopoledne, které ostatní využili k přípravě… na pláži a ve vlnách Jadranu nebo k návštěvě Ravenny – města mozaik (nádhera!). Odpoledne jsme už seděli v lodích všichni. Holčičí posádku kormidloval Džuzby a zážitkem dne bylo, že neustál obrátku v tempu (prostě jsme zabraly a odstředivá síla byla šílená!:-)) a jako první nedobrovolný plavec okusil slanou vodu kanálu. Škoda, že to Tom nestihl vyfotit!

 

 

Ve středu pak všechno začalo doopravdy – na trati 2 km. Nejdřív jely malé lodě. A byl to teda fofr! Posádka v kategorii women skončila 4. (následující den jsme se ale dozvěděly, že jsme oficiálně páté, protože kyjevské Ukrajinky podaly protest, nevíme teda proč, ale byl uznán, odečetli jim 30 sekund !!! a tím se posunuly před nás). Open vybojoval 7. místo a náš malý mix to neuvěřitelně urval a dorazil na 3.místě! Bronz! Pak jsme všichni nasedli do velkého mixu, makali, jak to jen šlo, a dosáhli jsme na 9.místo. Konkurence je fakt brutální, ale i toto umístění je vlastně v top ten. Dobrý! Takže první den – první medaile! Bravurní začátek!

 

 

   

 

Po ukončení posledního závodu dne následoval zahajovací ceremoniál. Naši klubovou vlajku ve slavnostním průvodu nesli Šárka a Džuzby. Projevy čelných představitelů byly v angličtině, přiměřeně dlouhé, s italskou dynamickou dikcí, takže žádný suchopár! Velmi podařený byl i Lion dance v rytmu bubnů, bubínků a činelů. Vyvrcholením se pak stalo zapálení ohně (téměř olympijského!), který byl instalován ve výši nad stupni vítězů a během tance k němu organizátoři přistavili klasické hliníkové rozkládací schůdky, na travnatém terénu poněkud vratké. Jeden z významných mužů na ně nicméně odvážně vstoupil (vzpomněla jsem si na Bruna Ferrariho z filmu Zvíře, ale ustál to a nevolal, aby ho z toho sundali:-)), schůdky se několikrát povážlivě zhouply, ale oheň byl zapálen. Mistrovství Evropy 2023 bylo oficiálně zahájeno.

 

 

Čtvrtek byl ve znamení dvoustovek women a open. Den začal idylicky. Protože jsme startovali ve „druhé směně“, tzn. až po poledni, mohli jsme relaxovat po prvním namáhavém dni u moře a sbírat síly na dnešek. Nějaké jsme evidentně posbírali, protože s ženami jsme postoupily přímo do finále A! A v něm jsme dojely páté. Kluci museli jet opravku a pak celkově skončili sedmí. Ovšem je třeba ještě zmínit zvláštní události, které se odehrály před startem finále. Všichni stáli v marshalingu a čekali na „odbavení“. Čas plynul, slunce se blížilo k západu a pořád se nic nedělo. Pak se začalo špitat, že někdo podal protest (ME v Ravenně – království protestů!). Mělo to být o tom, že Neckardrachen (Německo) nerespektovali pravidla a měli ve velkém i malém openu několik stejných pádlařů. Po hodině čekání ve stále panujícím vedru konečně přišlo rozhodnutí a muži mohli do lodí. Všichni kromě Neckardrachen, kteří zůstali v marshalingu. Vypadali docela v rozpacích, jestli jsme dobře rozuměli, domáhali se informací o tom, proč nejedou a kdo podal protest, ale nikdo se s nimi nechtěl bavit. Až další den jsme se dozvěděli, že z jejich strany bylo vše ok, protože prý před mistrovstvím požádali o výjimku, bylo jim vyhověno (proč?), takže oni jako jediní mohli mít regulérně na velkém i malém openu stejné lidi. Hm, proč tedy jejich tým ten poslední závod nejel? Prý z něho dobrovolně odstoupili (???). A když to bylo předem schválené, tak o čem se ksakru ve věži celou tu hodinu bavili? 

 

 

 

Pátek byl mixový. Malé i velké mixy jely dvoustovky. Velký startoval už v osm ráno, takže jsme pro změnu vstávali už v šest, vyfasovali snídaňové balíčky a těšili se na první jízdu. A ta byla úspěšná, postoupili jsme hned do finále A! A v něm jsme vybojovaly 4. místo! Malý mix čekal nekonečně dlouho na startu, než se lodě srovnaly, a v rozjížďce skončil třetí. Škoda, škoda, do finále A postupovaly první dva, takže museli do opravky. Celkově pak dojeli na 11. místě (ale z 22 posádek, takže furt v první polovině!).

 

 

Čas mistrovství se pomalu chýlil ke konci, začínala se projevovat únava (nestřídali jsme a ti, kteří jeli i malý mix, to cítili obzvlášť), ale ještě zbývala sobota a pětistovky. Zatím máme jednu medaili, nějakou tu bramboru – a nastává poslední příležitost vydobýt si ještě nějaký kov! V sobotu jsme nastupovali zase až odpoledne, takže jsme mohli relaxovat na pláži. Asi to pomohlo, minimálně naší ženské posádce, protože po zdařilé rozjížďce s postupem do semifinále si pak s velkým nasazením přijela pro třetí místo! Tak skvěle, přece jen další medaile! Open v tradičně velké konkurenci jel opravku, výsledky byly tentokrát nějaké zmatené a měnily se, byly to nervy, než je definitivně potvrdili! Ve výsledku pak naše posádka skončila na 9. místě.

 

 

Pětistovky se jely i poslední den, v neděli, kdy se dostaly ke slovu mixy. Zahajovaly ty velké a tentokrát jsme si to střihli i s opravkou. Nakonec z toho bylo 5. místo. Posádka malého mixu odjela rozjížďku, ale bylo zřejmé, že už je toho dost. Kapitán pak po zralé úvaze další pokračování odpískal.

 

 

Mistrovství Evropy klubových posádek 2023 v Ravenně skončilo. Zúčastnilo se ho 80 týmů, které vytvořily 47 posádek na malých a 75 na velkých lodích. Co se týče zastoupení z jednotlivých zemí, tak nejvíc klubů reprezentovalo Německo (16), druhá byla hostitelská Itálie (15) a třetí, světe, nebo ne, Evropo, div se, Česká republika (11)! Pro nás je ale tentokrát nejdůležitější a nejradostnější číslo 2, protože si ze země, kde slunce vychází z moře, odvážíme dvě nádherné bronzové medaile. Tak ciao, Ravenno, a snad za rok na mistrovství světa na shledanou!

 

 

Autor článku:  Miroslava Samotná

Foto:                    Tomáš Černý

Galerie:              ME Ravenna 2023 – Závody

Galerie:              ME Ravenna 2023 – Krása na závodišti