HUSTÝ VÍKEND

Memoriál Michala Konvaliny

Pražský festival dračích lodí

U víkendu s datem 14. – 15. 5. jsme měli všichni v diářích poznamenáno „Pražský festival dračích lodí“. Do Prahy jsme se chystali s mixovou posádkou, ale všechny mixy se nakonec jely až v neděli. A co tedy s uvolněnou sobotou? Samozřejmě půjdeme na vodu, když je možnost, a zazávodíme si doma na Svratce! A tak jsme se přihlásili na Memoriál Michala Konvaliny, který se konal v sobotu 14. 5. a na kterém jely v rámci seriálu Torrsen Cup 2022 malé lodě na 100 m a na 1 míli (tedy míli brněnskou, která měří „asi skoro možná přibližně 1,6 km“, jak stálo v propozicích). Zúčastnilo se 9 mixových posádek a 4 posádky v kategorii open. My jsme měli malý mix. A šikovný! Vyhráli jsme závod na krátké i dlouhé trati, v obou případech pronásledováni Žíznivými saněmi, které se umístily na 2. místě. Ve sprintu se pak za ně zařadil tým SEREPES a v závodu na brněnskou míli získala 3. místo ŠK Dračia Légia 2012. Krásný den, krásný závod! (Obohacením mj. bylo i poznání, že brněnská míle se svou délkou skoro možná úplně blíží délce 2 kilometrů! 🙂 )

A druhý den nad ránem jsme naskakovali do aut a mířili do hlavního města v dvojnásobném počtu, protože na Pražském festivalu se jedou dvacítkové lodě. Stejně jako v sobotu i v neděli jsme měli být podle příkazu kapitána v 9 hodin na závodišti, což ovšem v případě neděle znamenalo aktivovat se aspoň o dvě a půl hodiny dřív. D1 ale byla vlídná a na loděnici KVS Praha jsme všichni dorazili mezi prvními. Oproti minulé návštěvě stejného závodiště před pěti týdny, kdy fičelo a sněžilo, jsme se ocitli v úplně jiném ročním období a sluníčko nás provázelo celý den. Připravovali jsme se na tratě 200 metrů a 1 míle. Tahle míle byla zase „kvasácká“, což tentokrát znamenalo „o něco kratší než 1,6 km“. A aby těch úprav délek nebylo málo, i ta dvoustovka byla trochu jinak, ta zase trochu delší…

Začínalo se rozjížďkami na 200 m. Ta delší míra by nebyla problém (i když bylo to znát!), horší se ukázalo to, že když byl bójkami značený jen start a cíl, trať ne, vzdálenosti mezi loděmi záležely tím pádem jen na kormidelnících. A tak se stalo, že některé lodě byly zatraceně blízko sebe/nás! Ale svou rozjížďku jsme vyhráli, takže jsme postoupili přímo do finále A. Jak se v něm vypořádáme s posádkami vedle nás, které zjevně očekávají, že je od startu vyvezeme na vlně a pak nás dotáhnou ve finiši? Na strategii nebude čas, takže jim musíme ujet! A bylo to jako v  písni o válce na Itálii: z jedné strany Alpiny, z druhé padají miny… Z jedné strany BOX-ONV Raft, z druhé strany CB Dragons – a pěkně blizoučko! V polovině trati byli Ostrožáci už tak blízko, že sme očekávali třesk pádel, který známe z hromadně startovaných dlouhých tratí. Naštěstí ke kontaktu nedošlo (bylo to o fous!), ale pěkně jsme je svezli! Fakt to mají zapotřebí? V cíli pak byli první ONV-BOX, 2. místo obsadili Mondi Štětí, kteří si v krajní dráze jeli svou vodu, a na 3. místě jsme stanuli my. No, bronzová medaile nám ve sbírce celkem dlouho chyběla:-).

A pak se jela ta kvasácká míle s intervalovým startem. Točilo se opět kolem pilíře Barrandovského mostu a opět doprava, ale to jsme už natrénovali. Naše genderově vyvážená loď (10 žen,10 mužů) se drala Vltavou, několikrát jsme tvrdili, síla šla nahoru a cílem jsme projeli v čase 8:22:97. Byl to… druhý nejlepší čas! Ten první měli ONV-BOX (8:18:73) a třetí, 8:27:51, Mondi Štětí.

Našlapaný víkend skončil. Zvládli jsme dva závody, jeden v rámci Torrsen Cupu, druhý Českého poháru. Získali jsme dvakrát zlato, jedno stříbro a jeden bronz. A to není špatná bilance!

Autor článku: Miroslava Samotná