DRAČÍ POPELENÍ 2023

 

 

 

Další sezóna otevřena, jsme zase v Praze na loděnici KVS Praha a před námi je tradiční zahajovací závod – Dračí POP-el. Je konečně léto, slunce, teplo, prostě paráda! I když vlastně – jak léto, vždyť je teprve 22. duben a vloni jsme skoro ve stejnou dobu na stejném místě bojovali s chladnem, deštěm a sněhem! No, každý rok to může být jinak, tak snad v těch fakt letních teplotách nelehneme popelem!

 

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ

 

Popelem – ví se vlastně,  proč se tento závod jmenuje Dračí POP-el/popel? Mně to v mých začátcích připadalo docela morbidní, ale pak jsem zjistila, že třeba kanoisti jezdí Memoriál Dr. Karla Popela. A kdo byl tedy ten JUDr. Karel Popel? Muž, který si jako jediný Čech vydobyl nejvýznamnější postavení v Mezinárodní kanoistické federaci, vedl ji v letech 1954 – 1960 ve funkci předsedy ICF a byl pověřen pořádáním hned několika evropských a světových šampionátů. Za zásluhy o rozvoj světové kanoistiky byl pak dokonce odměněn titulem doživotního předsedy ICF. Tak proto!

 

Kdyby tehdy u nás byly dračí lodě, určitě by se mu líbily. A dnes je tedy na nás zamakat tak, aby se výsledky toho, co na dračích lodích předvedeme, líbily i nám! Máme za sebou zimní přípravu (nejen) v posilovně, kruháče, lednové a březnové testy, minulý víkend dvoudenní soustředění ve vlnách Prýglu. A před sebou „kvasáckou míli“ na malých i standardních lodích na celkem svižně tekoucí Vltavě s pověstnou obrátkou doprava kolem pilíře Barrandovského mostu!

 

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ

 

Nejdříve na trať vyrazily malé lodě v kategorii open. Naše mužská posádka se do toho řádně opřela a první medaile této sezóny byla na světě! Zajela třetí nejrychlejší čas po ONV BOX a Dragonteamu Nymburk. Oproti loňsku si sice s Nymburkem vyměnila místa, ale ona taková hozená rukavice zkraje sezóny má taky něco do sebe!

Pak následovala kategorie women. Tam Dragonclub opět obhajoval zlato. Vzteklé a vášnivé (jak jinak!) záběry pádel v rukách dragonclubových žen byly nejsilnější a první místo bylo jejich! Nestačily jim ženy z RK Dragons Jablonec, které skončily druhé, ani ženy z ONV BOX, které cílem projely třetí.

 

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ

 

Poté nastala chvíle pro juniory, kteří vytvořili tři posádky, a na zkušenou se do závodu vydali i někteří z těch našich! Výkony a hlavně zápal nové generace dračích lodí s sebou nese naději pro budoucnost tohoto sportu. Jen tak dál, děcka!

 

A po nich nasedly do lodí posádky v kategorii mix. Tady se našim dařilo lépe než v openu a vyjeli si druhé místo. Lepší byli jen Hladoví hroši CB Dragons. Za naší lodí se pak objevila posádka Mondi Štětí A.

 

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ

 

Náš výsledek za malé lodě byl tedy takový… kompletní! Zlato v kategorii women, stříbro v mixu a bronz v openu. Tak dopoledne dobrý!

 

Malé lodě šly z vody a místo nich byly spuštěny lodě standardní. A vzápětí byla spuštěna taky časomíra pro kategorii mix na velkých lodích. Bojovali jsme ze všech sil, několikrát tvrdili, ale přesto nevybojovali. Předjeli nás ONV BOX, RK Dragons Jablonec a Mondi Štětí. Mondi se vůbec letos dařilo, i v malých lodích všem šlapali na záda, teda na ocasy (dračí) a tam byli dvakrát čtvrtí a jednou třetí. Proslechlo se, že prošli tvrdým soustředěním – a bylo to vidět! Asi netřeba komentovat, co z toho vyplývá pro nás… Ty brambory z mixu nás fakt mrzí.

 

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ

 

Nicméně zahájení sezóny celkově dopadlo relativně dobře a prostě se ukázalo, co je třeba zlepšovat. Ostatně další konfrontace bude už za tři týdny ve Žlutých lázních – Pražský festival dračích lodí!

 

Autor článku: Miroslava Samotná

Galerie: Czech Dragon Boat Association – Česká asociace dračích lodí