Draci na tabuli

Sotva jsme vstřebali dojmy z loňského „žampionátu“ dračích lodí v Ostrožské Nové Vsi, je tu další ročník a opět vstáváme v sobotu ráno a s kávou v ruce nebo v držáku vyrážíme do „ONV“, abychom radostnou procházkou dorazili ke Kunovické tabuli, která nám naproti posílá ranní deštík.

Všichni napjatě čekáme, co bude letos jinak, protože změny se objevily už v propozicích. Poprvé v „ostrožské“ vybalili i malé dračí lodě – těm patřila sobota. V neděli se pak tradičně měly objevit velké dvacítkové lodě. Tímto jsme ale přišli o oblíbený závod na dva kilometry, což nám úsměv zrovna nevykouzlilo. V sobotu přišla i další změna, na kterou jsme nebyli zvyklí. Poprvé se jelo naprosto podle harmonogramu a místy se plán i předběhl a odstartovalo se dříve. Což mi připomíná… děkujeme startérovi za perfektní rovnání, férové starty i trpělivost.

Účast malých lodí byla obrovská. Jezdilo se v kategoriích WOMEN, zde se přihlásilo statečných 14 posádek, OPEN, kde startovalo úctyhodných 19 týmů a v mixech (spadajících do „funů“). Program se prokládal i závody mixových posádek na velkých lodích (také fun), takže ostatní závodníci měli trochu času na odpočinek.

Jak jsme pochopili už v sobotu, nejoblíbenější posádkou víkendu nebyl tým ONV – BOX, ani ONV – BOX 40+, jak by se dalo tušit… ale tým „Pobřežní Hlídka“. Nikdo z nás netuší do dnešních dnů, jestli byl v jejích řadách příbuzný pana komentátora, nebo si tým předcházel z obav, že bude potřebovat zachránit po skoku do vody při teplotách nad třicet stupňů. Každopádně se o něm mluvilo velmi a velmi a nejen kvůli tomu, že ve své kategorii obsadil krásné druhé místo.

Abychom to trochu zkrátili, pánové měli těžkou konkurenci ve své kategorii – nejen tradiční ONV – BOX, ONV – BOX 40 +, Nymburk, ale také Dragon Force Přerov a Dragon Force Přerov – Junior. Obsadili desátou příčku na 200 m. Dámy se propádlovaly konkurencí až do finále A sprintu na 200 m, ale tam bohužel skončily pod bednou na pátém místě.

Trošku jsme se oklepali a hurá na 500 m. Pocity z této tratě jsou vždycky trošku rozporuplné, přece jen, je to sakra dlouhá dvoustovka… Ženy vyhrávají svoji rozjížďku, ale ve finále A jsou uštvány Moravian Force, RK Dragons Jablonec a ještě Průtrží Dračen. Muži se prokousaly přes hodně draků až do finále B, kde o prsa japonské plavkyně končí za Moravian Dragons na deváté pozici.

V neděli ráno vstáváme do slunného dne pozitivně, necháváme za sebou vyjedené restaurační zařízení v celé Ostrožské Nové Vsi i už tradiční potíže s vodou… A už ne tak vesele sledujeme, jak program nabírá velký skluz každou chvílí. Ty tam jsou obavy ze soboty, aby nám nějaká rozjížďka neujela, na všechny starty čekáme.

Čeká nás 200 metrů v kategorii MIX i OPEN, kde sice máme doplněno i něžným pohlavím a je nás pouze 18, ale aspoň se projedeme. Druhé místo v mixovém semifinále A nás posílá do finále B, které vyhráváme. Ještě 500 metrů, oběd a jedeme domů.

V mezičasech se dozvídáme opět něco nového o posádce Pobřežní Hlídky. V kategorii OPEN bereme páté místo, vzhledem k jejímu obsazení je to naprosto úžasný výkon. MIX nás ne zcela šťastným rozlosováním rozjížďky posílá do finále B, kde dojíždíme hned za Moravian Dragons, balíme stan a vracíme se do Brna.

Už teď jsme zvědaví, jaké překvapení nám přinese příští „ONV“, co zažijí draci na Kunovické tabuli 2019 🙂

 

Autor: Šárka Poláková