DÉŠŤ, VÍTR, SNÍH, KROUPY, ZLATO, STŘÍBRO A BRAMBORY

Dračí POP-el 2022

Přišlo jaro. Ačkoliv téměř tři týdny před termínem tradičně prvního závodu sezóny, kterým je Dračí POP-el pořádaný na loděnici KVS v Praze, letos 9. dubna se ukázalo, že jeho příchod nebyl definitivní.

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ

Zkrátka, o tomto víkendu se vrátila zima se všemi svými projevy. Ale Dragonclub Brno se přihlásil v tomto závodě do kategorií WOMAN10, OPEN10 a MIX20, vše na „KVS-áckou“ míly s obrátkou vpravo kolem pilíře Barrandovského mostu, takže vyrazil do hlavního města. Na místě nás očekávala vlídná náruč našeho červeného stanu, tentokrát s tepelným zářičem (děkujeme vedení DCB!), vyhlašování výsledků prokřehlých juniorských kanoistů (závodili dopoledne), vítr a deštík. Počasí nepočasí, program pokračoval závodem dračích juniorů a pak už přišly na řadu ženy na malých lodích. Vítr byl neúprosný a deštík se změnil v déšť. Ale odhodlání „navázat na zlatou šňůru z předchozí sezóny“, jak pak výkon nazval kapitán, bylo velké. Ženská posádka nic nepodcenila a s docela slušným náskokem opravdu navázala! S časem 10:36,96 obhájila své prvenství před ONV-BOX (11:18,19) a RK Jablonec (11:22,88). Pro začátek (a v tom počasí!) dost dobrý!

 

                                           

 

Na malých lodích se střídaly ženské posádky s posádkami open. Vzápětí přišli na řadu naši muži a v rámci střídání rozmarů počasí i kroupy. Nicméně závod byl odstartován a lodě postupně mizely za záclonou padajících kousků ledu. A pak nastal zlom! Když se znovu blížily údery bubnů, krupobití ustalo, a hlavně – naši chlapi si v záři slunce, které se s jejich finišem objevilo na obloze, přijeli pro 2. místo (9:35,83). A tak jak slunce přepralo mraky, tak náš open přepral svého odvěkého soupeře Dragonteam Nymburk, který s časem 9:45,56 zůstal třetí. Rychlejší byl jen ONV-BOX (9:31,99). Jupííí! Velká gratulace!

 

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ

 

Malé lodě byly vytaženy, velké spuštěny na vodu. Chvílemi sněžilo… Na poradě kapitánů bylo odhlasováno, že velké lodě budou mít (na rozdíl od malých) hromadný start. Těm, kteří to zažili, vyvstaly v paměti vzpomínky na zvuk střetávajících se pádel při soubojích lodí plujících těsně vedle sebe a boje na obrátce. Prostě adrenaliiin! Velkých mixů bylo nakonec dost na tři rozjížďky a hned ta první byla dost rychlá. My jsme jeli v druhé, a tak jsme už věděli, že na nějaké taktizování a strategie nebude prostor. Jde o čas! Proto jsme se snažili hned po startu ujet soupeřům, ale sedli si nám na vlnu a první půlku závodu jsme si tak vyvezli Průtrž dračen a další posádky až k pilíři mostu. Tam jsme díky naší skvělé kormidelnici Průtrž podjeli a ač jsme se zbytek závodu fakt nešetřili a nasadili jsme všechny síly, abychom je zdolali, nepodařilo se nám to dotáhnout. Průtrž dračen proťala cílovou čáru s časem 9:17,22, my 9:19,50. Nějakou chvíli to vypadalo, že bychom mohli být třetí a mít tak z prvního závodu sezóny kompletní medailovou soupravičku, ale proběhla poslední rozjížďka a do všeho skočila koza. Teda Koza Dragons s časem 9:11,74, který nás odsunul na 4.místo. Zlato v mixech bral ONV-BOX (9:10,21).

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ                             

 

První závod je za námi, celá sezóna před námi. Když jsme se večer vraceli vánočně zasněženou Vysočinou, mnozí z nás už mysleli na to, že příští měsíc zase pojedeme zabojovat na Vltavu. A že teda pořádně zamakáme!

 

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ

 

Autor článku: Miroslava Samotná

Foto: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ