Co jsou dračí lodě

Legenda

Historie pádlování na dračích lodích (dragonboating) začala před více než dvěma tisíci lety ve staré Číně. Legenda praví, že v jednom městě žil člověk jménem Ku-Juan, který se mezi obyvateli těšil značné oblibě. Rovněž se politicky angažoval a stal se radním svého města. Po nějaké době však nesouhlasil s místními politickými praktikami a na protest skočil z útesu do říčních vod. Když se o jeho činu dozvěděli obyvatelé města, vypluli na lodích ve snaze ho najít. Třebaže se jim to nepovedlo, vyplouvají na řeku každoročně a bubnováním si připomínají památku tohoto legendárního muže.

Moderní pojetí

Dragonboating rozšířili do světa čínští přistěhovalci a dnes můžeme pozorovat zvyšující se oblibu tohoto sportu v mnoha zemích od Kanady po střední Evropu.
Moderní historie dragonboatingu se datuje od roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong-Kongu. Odtud se sport rychle rozšířil do celého světa. V současné době se této disciplíně aktivně věnuje přes 50 miliónů sportovců z více než 50 zemí světa. Mezinárodní federace dračích lodí pořádá od roku 1995 oficiální mistrovství světa i mistrovství Evropy.

Ačkoli se můžeme setkat s mnoha tvary dračích lodí, pro účely závodění existuje standardizovaný typ. Lodě odvozené od boha vod – draka, jsou 12,5 metrů dlouhé a pojmou dvacet pádlujících, 10 nalevo a 10 napravo. Na konečných dvaadvacet členů posádky je pak doplní kormidelník stojící na zádi a bubeník sedící na vysoké stolici vpředu, který údery do koženého bubnu udává rytmus pádlování. Přídě a zádě lodí zdobí vyřezávaná dračí hlava a ocas. Závody dračích lodích se konají na různých tratích, od sprintů (200 resp. 250m), přes střední tratě (500m, 1000m), až po dlouhé tratě (2000m).
V Česku se objevila první dračí loď v roce 1998 jako dar Singaporské asociace dračích lodí. Brzy přibyla druhá loď a Vltava se stala svědkem pravidelných vyjížděk těchto poněkud netradičních dlouhých plavidel.Od roku 2004 se pravidelně jezdí Český pohár dračích lodí (Bohemian Dragon Boat Cup) za účasti posádek z celé ČR a výběru Slovenska. V roce 2006 se konalo historicky první Mistrovství ČR dračích lodí v Ostrožské Nové Vsi. Závodilo se na tratích 200m, 2000m, v kategoriích muži, ženy a mix.
Historie moderního dragonboatingu

– 1976:
Hong Kong Tourist Association (HKTA) pořádá první mezinárodní závody v Honk Kongu a zve na závody veslařské posádky. Tento závod je považován za počátek moderní éry dragonboatingu

– 1980/81:
HKTA posílá lodě do Londýna na čínský festival a závodí na nich kanoistické kluby. Na kanoistickém šampionátu v Nottinghamu v roce 1981 je na těchto lodích pořádán doprovodný závod dračích lodí. Účastní se ho posádky kanoistických clubů a veřejnosti.

– 1982 -85:
V tomto období byly učiněny dvě nabídky Mezinárodní kanoistické federaci (ICF), aby přijala dračí lodě jako disciplínu a rozvíjela ji. IFC rozhodla, že dragonboating není kanoistická disciplína a doporučila samostatnou organizaci a vývoj.

– 1985 -1990:
Počínaje Anglií v roce 1985 začaly různé skupiny rozvíjet sport na národních urovních a vzniklo množství festivalů dračích lodí.

– 1990- 1992:
Celkem 12 zemí se stalo zakladateli mezinárodních federací EDBF, IDBF, ADBF. Tři z nich byly z kanoistické federace s podporu a znalostmi z ICF. Prezident ICF Sergio Orsi příslíbil podporu při získání uznání sportu a IDBF mezinárodním olympijským výborem.

– 1992-1999:
IDBF rozvinulo sport v mezinárodním měřítku včetně světového šampionátu, specifikací lodí a pádel, národníh asociací apod. ICF přijala na základě tohoto vývoje IDBF jako partnerskou federaci. Nicméně vznikly problémy ohledně řízení tohoto sportu v Německu a Švýcarsku a IDBF hledala řešení situace.

– 1999:
ICF pod vedením nového prezidenta jednostranně deklarovala, že dračí lodě, rafting a další sporty jsou kanoistickými disciplínami patřícími pod ICF. IDBF navrhla jednání sportovního arbitrážního soudu, které však nemělo žádný pozitivní výsledek.

– 1999- 2005:
V roce 2003 byla podepsána smlouva o spolupráci mezi IDBF a ICF, ale byla ukončena ze strany ICF v roce 2004. ICF ustanovila svůj vlastní výbor pro dragonboating a zorganizovala svůj první klubový šampionát v Německu.

– 2005/06:
Dragonboating zastoupený IDBF byl přijat na Jihovýchodní asijské hry, Východoasijské hry, Asijské plážové hry a Asijské hry v roce 2010.

– 2007:
Členové GAISF (General Association of International Sports Federations) nakonec přijali členství IDBF a zamítli tvrzení ICF, že dragonboating už pod ni spadá. GAISF přijala ustanovení, že kanoistika a dragonboating jsou dva různé sporty a že IDBF je samostatnou federací. ICF pokračuje v pořádání světového šampionátu, ale musí zrušit Mistrovství Evropy v Německu pro nedostatek přihlášených.

– 2008:
ICF požaduje výhradní pravomoc nad závody dračích lodí na Světových neolympijských hrách 2009 na Tchajvanu a stanovuje mistrovství v Poznani 2008 jako kvalifikační závod, což vylučuje členy IDBF z účasti. IDBF znovu nabízí ICF vytvořen í asicoace pádlových sportů, tak aby federace spolupracovaly na rozjvoji všech sportů, ICF to odmítá a snaží se prosadit jako mezinárodní federace pro všechny pádlové sporty.