Brno má zlatou loď – MČR 2021

Titulek připomíná známou písničku Ivana Mládka. Je v něm malá obměna a v dalších řádcích se dozvíte proč.

 

Dračí sezóna roku 2021 utekla jako voda (lehce poznamenaná covidem) a stáli jsme před jejím vrcholem – Mistrovstvím České republiky v Račicích, tentokrát 18. – 19. září. Přípravu jsme rozhodně nepodcenili, kromě společných pravidelných tréninků a doplňkových individuálních aktivit v posilovně, na kole, v běhání apod. jsme se významně investovali i do celodenního soustředění v neděli, která této události předcházela. Jestliže bylo fakt „těžko na cvičišti“, bude „lehko na bojišti“?

 

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ

 

No, nebylo. Do Račic se sjelo okolo 90 ambiciózních posádek, které chtěly uspět. V sobotu na vodu Labe arény Ústeckého kraje vyrazily standardní lodě s dvaceti pádlujícími. Začínalo se tratí na 200 m a mixovými posádkami.   Ta naše si vyjela svou první jízdou přímou účast ve finále A, takže dobrý začátek! A jaké byly konce? Kromě dvoustovky se jela ještě trochu obávaná pětistovka a na závěr dne závod na 2 kilometry. Bilance soboty přinesla celkem 7 medailí, z toho ženská posádka doplněná spřátelenými Dračicemi z prýglu (díky!) se zasloužila hned o tři zlaté, protože zvítězila na všech třech tratích, mix přidal další zlatou z dvoustovky a stříbrnou z dvoukiláku a open rozšířil sbírku o dvoustovkové stříbro a dvoukilometrový bronz. Jen na pětistovkové trati to u mixu a openu necinklo, ale bylo to těsné. Brambory holt necinkají. Ale i tak se nocí z pokojů našeho týmu ozývalo jemné zvonění sobotních medailí zavěšených na palandách, na kterých jsme snili o medailích ze závodního klání dalšího dne.

 

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ

 

V neděli se pokračovalo na malých, tedy desítkových lodích, a to tratích 200 m a 1km. Přijely další posádky a mezi nimi i  hosté z Polska. Docela to vypadalo, že soumrak dorazí dřív než poslední loď do cíle posledního závodu. Ráno bylo chmurné, počasí nám moc nepřálo, citelně se ochladilo. Zahajovaly ženy na krátké trati a naše posádka si s velmi slušným náskokem ve finálové jízdě přijela pro další zlato! Když pak přišel na řadu kilometr, říkaly jsme si (my, ženy), jak by to bylo krásné, kdybychom si ty zlaté zkompletovaly. S tímto úmyslem jsme odstartovaly (vztekle a vášnivě, jak jinak!) a vzápětí jsme poprvé zažily zrušený start, protože třetí loď prý vyrazila dřív. Odstartovaly jsme podruhé a to už nás nikdo nezastavil, ani nepředjel a další zlatá byla naše!!! Muži v openu skončili na obou tratích čtvrtí, ale fakt o dračí fousek (a taky se před ně vsunuli čerství Mistři Polska, že). Ale náš malý mix vše vynahradil a byl první jak na dvoustovce, tak na kilometru!

 

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ

 

Skvěle, skvěle, skvěle! Co dodat? Jsme tým, který pochopil. Všichni jsme na sobě individuálně zamakali (a makáme dál!). Záleží na každém z nás a zároveň na všech dohromady. Cestu k výškám nastartoval teď už bývalý kapitán Petr Stehlík, dál a výš nás pošťuchuje i ten současný, Radim Bajer, a nespornou, trvalou a zásadní zásluhu má naše Jana Nešporová, báječná kormidelnice a, jak je vidět, i nejlepší trenérka v ČR! Díky všem!!!

 

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ

 

Stupňů vítězů jsme si tentokrát užili vrchovatě. Máme 8 titulů Mistrů České republiky – úžasný, ale zavazující výsledek! A ta parafráze textu Mládkovy písničky z titulku tedy sedí. Tak ať je naše brněnská loď co nejvíc zlatá i dál!

 

FOTO: FB CZECH DRAGON BOAT ASSOCIATION – ČESKÁ ASOCIACE DRAČÍCH LODÍ

 

Spoustu dalších krásných fotek z letošního šampionátu naleznete na FB Czech Dragon Boat Association – Česká asociace dračích lodí stránkách:

MČR 2021 – malé lodě

MČR 2021 – velké lodě

Autorka textu: Miroslava Samotná